מיקום:

רחוב האסיף 8

פרדס חנה כרכור

ניתן לקבוע פגישה בתיאום מראש.

הקליניקה פועלת בשעות היום והערב, כולל ימי שישי.

טלפון: 0502461341

דוא"ל: yakir10@gmail.com

  • רני יקיר מטפל זוגי ומשפחתי

בגידות בחיי נישואין, ההווה לעומת העבר

 

 

 

אין כיום תשובה חד משמעית מדוע בגידות בחיי נישואין מתרחשות כיום יותר מבעבר, למעשה, אין לנו שום נתון שמראה לנו האם בעבר סטטיסטיקת הבגידות היתה דומה או שונה, מאחר ולא נעשו מחקרים סטטיסטיים בתקופות הקדומות. יחד עם זאת, כבר במקרא ובספרות עתיקה, בגידה היא דבר ידוע ובעל משמעות עמוקה בתרבויות רבות.

ייתכן שהמעבר של האדם לעולם מודרני, חופשי ומתקדם הקנה לנו תחושה שבה התככים, המשברים והבגידות בין בני זוג העלו הילוך ושהשינוי המורגש הוא פרי דמיוננו - ותופעת הבגידות היתה קיימת משחר הימים. בנוסף, היחס המגדרי בעידן המודרני עבר שינוי. אם בעבר, נישואין היו "עסקה" בין משפחות, הרי מאז העידן הרומנטי בסוף המאה ה-18, החלה האהבה להיכנס למוסד הנישואין, עד שכיום התפיסה היא שהאהבה החליפה את "עסקת הנישואין" של העידן העתיק. לכן, אם בעבר, בגידה של גברים נתפסה לגיטימית מתוך "עסקת הנישואין", הרי שכיום תפיסת הנישואין מתוך האהבה עיקרה את הבגידה של הגבר מהיסוד ואף יצרה שיוייון מגדרי, כך שגם נשים בוגדות ואינן מוצאות להורג על כך, כפי שהיה בעידן העתיק.

דבר אחד הוא בטוח! אין להתייחס לבגידות בחיי הנישואין כדבר שגרתי, גם בתקופות אחרות - בגידות בחיי נישואין הן תסמין ברור לבעיות בזוגיות.

חיי כמטפל זוגי ואיך מתבצע הטיפול

בחיי כמטפל יצא לי לשמוע על מקרים רבים ומגוונים של בגידות בחיי נישואין. לעיתים בני הזוג כל כך כועסים אחד על השניה, עד כדי כך שהאתגר הראשוני הוא קודם כל לסיים את השיח חירשים בינם ורק אז להתחיל בטיפול ממושך במטרה לפתור את הבעיה שנוצרה במערכת יחסים מהשורש. מובן, כי כאשר בגידה נחשפת, מתערערים עמודי היסוד של הזוגיות ולכן האתגר הראשון, הוא לאפשר לבני הזוג להכיל את הפגיעה ולהמתין עם קבלת החלטות הרות גורל, עד לעיבוד ראשוני של הבגידה.

כאשר באמצעות פגישות שבועיות, מצליחים להגיע למצב של שיח והבנה בין שני הצדדים, הכעס והפגיעות עדיין יהיו שם, אך בהחלט יהיה ניתן להגיע לכך שהטיפול זוגי יחתור להיות כמה שיותר מדויק עבור בני הזוג.

בהיכרותי עם זוגות רבים, לא יצא לי לטפל במקרים של בגידות בחיי נישואין אשר היו זהים. גם אם היה דמיון רב בין שני מטופלים, הדרך לפתרון הבעיה וחזרה לחיי שגרה תקינים היתה שונה. חשוב לי לציין, כי טיפול זוגי לא בהכרח מביא לשימור הזוגיות. הטיפול, במיוחד טיפול זוגי בעקבות בגידה, יכול לעזור לבני הזוג להבין שהתשתית לנישואין הייתה חסרת בסיס ובאמצעות הטיפול לפעמים מסתבר, שאין יסודות חזקים המאפשרים את קיום הזוגיות. במקרים אלה, הטיפול הזוגי משנה כיוון, לעזור לבני הזוג להכיר בכך ולעבוד על פרידה בדרך שתשמור על הילדים ותעזור לבני הזוג להיפרד בדיאלוג ובשלום.

גם אם זה נראה שהבגידה באמון שלכם היא סוף העולם ושאין דרך חזרה, תמיד צריך לזכור מדוע בכלל החלטתם להיות ביחד ולהקים משפחה עד סוף חייכם.

לא מפרים ברית זוגיות בקלות, גם אם מדובר בבגידה, חשוב לזכור שלפניכם ואחריכם היו מליוני זוגות שחזרו לזוגיות בריאה. חשוב שבעזרת הטיפול הזוגי, תלמדו לעומק את הסיבות לברית שנוצרה. תיזכרו מה אהבתם, מה עצבן אתכם ומה הייתם רוצים לבחור לקראת העתיד שלכם. בחירה, שתהיה מדוייקת, מתאימה למי שאתם היום ובחירה המתקבלת מתוך עבודה עמוקה ולקיחת אחריות על תוצאות הבחירה.

מה הדגשים בטיפול, ואיך מגשרים על הפער שנוצר ?

במהלך הטיפול אני שם דגש על הקשבה לשני הצדדים, ביחד נדבר על הרגשות שהגיעו בעקבות הבגידה – וניצור מתווה דרך לזוגיות ותקשורת טובה יותר לעתיד הקרוב והרחוק. אם תבחרו בסופו של דבר להיפרד, אעזור לכם לתעדף את סדרי העדיפויות שלכם, כך שהפרידה תהיה באופן הכי טוב שאפשר, במסגרת הנסיבות. לחשוב מה הצרכים הרגשיים של הילדים, מה הם המשאבים הכלכליים העומדים לרשותכם, היכן יהיה מרכז החיים של הילדים ומה המרחק האידיאלי לשני הבתים החדשים.

כפי שאמון והדדיות בין בני זוג הוא לא דבר שנבנה מהר בתחילת הזוגיות, כך הוא נבנה בצורה איטית גם בחזרה ממשבר שנוצר בעקבות בגידות בחיי הנישואין – אני מזמין אתכם להתחיל בתהליך עמוק, רגשי ומקצועי יחד איתי בכדי שתוכלו לשים את הרגשות המעורבים מאחוריכם ולצאת לדרך חדשה.